Party Leadership

District Officers

To determine your district visit the ND Secretary of State’s site.

District 1

Crysta Parkinson

District 1 is located in the city of Williston.

District 2

LuAnn Casler

District 2 is located in the city of Williston.

District 3

Joey Nesdahl

District 3 is located on the eastern edge of the City of Minot.

District 4

Kenton Onstad

District 4 is located in Mountrail, Dunn and McLean Counties.

District 5

David Haugen

District 5 is located in the city of Minot.

District 6

Trygve Hammer

District 6 is located in Renville, Bottineau and McHenry Counties.

District 7

Mary Rennich

District 7 is located in Burleigh County.

District 8

Kathrin Volochenko

District 7 is located in McLean County.

District 9

Leonard Lange

District 9 is located in Rolette County.

District 10

Elsie Magnus

District 10 is located in Cavalier, Pembina and Walsh Counties.

District 11

Adam Goldwyn

District 11 is located in the city of Fargo.

District 12

Chad Elhard

District 12 is located in the City of Jamestown.

District 13

Carrie Leopold

District 13 is located in the city of West Fargo.

District 14

Mark Nelson

District 14 is located in Pierce, Sheridan, Wells, Berson and Kidder Counties.

District 15

Katie Benton

District 15 is located in Towner and Ramsey Counties.

District 16

Jennifer Lies

District 16 is located in the cities of Fargo and West Fargo.

District 17

Laurie Hollifield

District 17 is located in the City of Grand Forks.

District 18

Frank Matejcek

District 18 is located in the City of Grand Forks.

District 19

Amber Mutchler

District 19 is located in Grand Forks and Walsh Counties.

District 20

Gail Mooney

District 20 is located in Traill, Grand Forks and Cass Counties.

District 21

Courtney Schaff

District 21 is located in the City of Fargo.

District 22

Kara Gravley-Stack

District 22 is located in western Cass County.

District 23

Sharon Ludwig

District 23 is located in Eddy, Benson, Nelson, Griggs and Steele Counties.

District 24

Justin Sherlock

District 24 is located in Barnes and Ransom Counties.

District 25

Nancy Richels

District 25 is located in Richland County and southern Cass County.

District 26

Kyla Temple

District 26 is located in Dickey, Sargent, Ransom and Richland Counties.

District 27

Alphonso Jacobs

District 27 is located in Cass County.

District 28

Angie Schmidt Benz

District 28 is located in Emmons, Burleigh, Logan, McIntosh and Dickey Counties.

District 29

Lori Carlson

District 29 is located in Stutsman, Foster and LaMoure Counties. 

District 30

Pat Hart

District 30 is located in Bismarck. 

District 31

Rachele Hall

District 31 is located in Hettinger, Grant, Morton and Sioux Counties.

District 32

Mark Haugen

District 32 is located in Burleigh County.

District 33

John Gabriel

District 33 is located in Mercer, Oliver and Morton Counties.

District 34

Matthew Leidholm

District 34 is located in the City of Mandan.

District 35

Jenn Bailey

District 35 is located in the City of Bismarck.

District 36

Linda Kittilson

District 36 is located in Dunn, Stark, Morton and Hettinger Counties.

District 37

Keith Fernsler

District 37 is located in the City of Dickinson.

District 38

Dylan Hennessy

District 38 is located in Ward County.

District 39

No Current Chair

District 39 is located in McKenzie, Golden Valley, Billings, Slope, Bowman, Dunns and Adams Counties. 

District 40

Karen Sanderson

District 40 is located in Ward County and Northeast Minot.

District 41

Chris McEwen

District 41 is located in the City of Fargo.

District 42

Jeff Powell

District 42 is located in the City of Grand Forks.

District 43

Kaye Carlson

District 43 is located in the City of Grand Forks.

District 44

Lydia Tackett

District 44 is located in the City of Fargo.

District 45

Tim Hoye

District 45 is located in the City of Fargo and Northern Cass County.

District 46

Ben Hanson

District 46 is located in the City of Fargo.

District 47

Art Hendrix

District 47 is located in the City of Bismarck.