Elected Officials

State Legislators

Representative Mary Adams

Representative Mary Adams  

House – District 43

Committee Membership:

  • Legislative Audit and Fiscal Review Committee
  • Workers’ Compensation Review Committee
  • Industry, Business and Labor
  • Political Subdivision
Representative Pamela Anderson

Representative Pamela Anderson  

House – District 41

Committee Membership:

  • Commerce Committee
  • Government Administration Committee
  • Government and Veterans Affairs
  • Industry, Business and Labor

Senator JoNell A. Bakke

Senator JoNell A. Bakke  

Senate – District 43

Committee Membership:

  • Human Services Committee
  • Judiciary Committee
  • Workers’ Compensation Review Committee
  • Judiciary
  • Transportation
  • Arrangements for Senate Committee Rooms
  • Correction and Revision of the Journal
  • Commission on Juvenile Justice
Representative Tracy Boe

Representative Tracy Boe  

House – District 9

Committee Membership:

  • Agriculture and Transportation Committee
  • Budget Section
  • Energy Development and Transmission Committee
  • Higher Education Funding Formula Review Committee
  • Water Topics Overview Committee
  • Appropriations
  • Appropriations – Education and Environment Division
  • Employment
  • National Conference of Insurance Legislators
  • State Board of Agricultural Research and Education
Representative Josh Boschee

Representative Josh Boschee  

House – District 44

Committee Membership:

  • Administrative Rules Committee
  • Budget Section
  • Legacy Fund Earnings Committee
  • Legislative Management
  • Legislative Procedure and Arrangements Committee
  • Legislative Revenue Advisory Committee
  • Tribal Taxation Issues Committee
  • Ethics
  • Committees
  • Delayed Bills
Representative Ruth Buffalo

Representative Ruth Buffalo  

House – District 27

Committee Membership:

  • Judiciary Committee
  • Agriculture
  • Judiciary
  • Committees

Representative Gretchen Dobervich

Representative Gretchen Dobervich  

House – District 11

Committee Membership:

  • Health Care Committee
  • Natural Resources Committee
  • Agriculture
  • Human Services
  • Correction and Revision of the Journal
  • School of Medicine and Health Sciences Advisory Council
Senator Jim Dotzenrod

Senator Jim Dotzenrod  

Senate – District 26

Committee Membership:

  • Agriculture and Transportation Committee
  • Commerce Committee
  • Legacy and Budget Stabilization Fund Advisory Board
  • Natural Resources Committee
  • Taxation Committee
  • Finance and Taxation
  • Political Subdivisions
  • Rules
  • Advisory Committee on Sustainable Agriculture
  • Federal Environmental Law Impact Review Committee

Representative Matt Eidson

Representative Matt Eidson  

House – District 43

Committee Membership:

  • Higher Education Committee
  • Taxation Committee
  • Energy and Natural Resources
  • Finance and Taxation
  • Correction and Revision of the Journal

Senator John Grabinger

Senator John Grabinger  

Senate – District 12

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Government Administration Committee
  • Judiciary Committee
  • Legislative Audit and Fiscal Review Committee
  • Legislative Procedure and Arrangements Committee
  • Appropriations
  • Committees
  • Employment
  • Higher Education Grant Review Committee
  • Public Employees Retirement System (PERS) Board
Representative Ron Guggisberg

Representative Ron Guggisberg  

House – District 11

Committee Membership:

  • Education Policy Committee
  • Taxation Committee
  • Water Topics Overview Committee
  • Education
  • Political Subdivisions
  • Committees

Representative LaurieBeth Hager

Representative LaurieBeth Hager  

House – District 21

Committee Membership:

  • Employee Benefits Programs Committee
  • Education
  • Transportation
  • Arrangements for House Committee Rooms
Representative Karla Rose Hanson

Representative Karla Rose Hanson  

House – District 44

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Higher Education Committee
  • Judiciary Committee (Vice Chairman)
  • Legislative Management
  • Legislative Procedure and Arrangements Committee
  • Judiciary
  • Transportation
  • Delayed Bills
  • Rules
  • Commission on Juvenile Justice
  • North Dakota Lottery Advisory Commission
Senator Joan Heckaman

Senator Joan Heckaman  

Senate – District 23

Committee Membership:

  • Administrative Rules Committee
  • Budget Section
  • Education Funding Formula Review Committee
  • Government Administration Committee (Vice Chairman)
  • Legacy Fund Earnings Committee
  • Legislative Management
  • Legislative Procedure and Arrangements Committee
  • Legislative Revenue Advisory Committee
  • Tribal Taxation Issues Committee
  • Committees
Senator Kathy Hogan

Senator Kathy Hogan  

Senate – District 21

Committee Membership:

  • Agriculture and Transportation Committee
  • Energy Development and Transmission Committee
  • Health Care Committee
  • Human Services Committee
  • Agriculture
  • Human Services
  • Rules
Representative Richard G. Holman

Representative Richard G. Holman  

House – District 20

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Department of Corrections and Rehabilitation Review Committee
  • Higher Education Committee
  • Appropriations
  • Appropriations – Human Resources Division

Senator Richard Marcellais

Senator Richard Marcellais  

Senate – District 9

Committee Membership:

  • Education Policy Committee
  • Employee Benefits Programs Committee
  • Government Administration Committee
  • Education
  • Government and Veterans Affairs
  • Committees
Senator Tim Mathern

Senator Tim Mathern  

Senate – District 11

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Department of Corrections and Rehabilitation Review Committee
  • Health Care Committee
  • Human Services Committee
  • Appropriations
  • Ethics
  • Rules
  • School of Medicine and Health Sciences Advisory Council
Representative Alisa Mitskog

Representative Alisa Mitskog  

House – District 25

Committee Membership:

  • Energy Development and Transmission Committee
  • Taxation Committee
  • Energy and Natural Resources
  • Ethics
  • Finance and Taxation
Representative Corey Mock

Representative Corey Mock  

House – District 18

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Commerce Committee
  • Government Finance Committee
  • Information Technology Committee (Chairman)
  • Appropriations
  • Appropriations – Government Operations Division
  • Ethics
  • Rules
  • State Information Technology Advisory Committee

Representative Marvin E. Nelson

Representative Marvin E. Nelson  

House – District 9

Committee Membership:

  • Education Funding Formula Review Committee
  • Health Care Committee
  • Legislative Audit and Fiscal Review Committee
  • Industry, Business and Labor
  • Transportation
  • Rules
  • Crop Protection Product Harmonization and Registration Board

Senator Erin Oban

Senator Erin Oban  

Senate – District 23

Committee Membership:

  • Education Policy Committee (Vice Chairman)
  • Government Finance Committee
  • Higher Education Committee
  • Legislative Management
  • Education
  • Ethics
  • Government and Veterans Affairs
  • Delayed Bills
  • Kindergarten Through Grade Twelve Education Coordination Council

Senator Merrill Piepkorn

Senator Merrill Piepkorn  

Senate – District 44

Committee Membership:

  • Energy Development and Transmission Committee
  • Information Technology Committee
  • Energy and Natural Resources
  • Industry, Business and Labor
  • Employment

Senator Larry J. Robinson

Senator Larry J. Robinson  

Senate – District 24

Committee Membership:

  • Budget Section
  • Higher Education Committee (Vice Chairman)
  • Higher Education Funding Formula Review Committee
  • Information Technology Committee
  • Water Topics Overview Committee
  • Appropriations
  • Delayed Bills